Breaking

World Architecture Design Awards 2019-Results Announced

19 ATAL TOWERS by AP Szczepaniak

APR Hosted Awards 2019 Highlights of the competition this year outstanding designs. We are delighted to congratulate ‘APR World Architecture Design Awards 2019. Hosted by APR with the idea of acknowledging the works of professionals and students across the globe in architecture and design field.

Another great opportunity. APR’s next award Global Future Design Awards 2019 is open for Registration. Don’t miss the chance, it’s a huge platform for architects.

‘Architecture Press Release (APR)’ has been concluded. Some of the prestigious firms around the world have been winner in WADA 2019 such as SOMA ARCHITECTS, Studio Joseph, KI Studio, Ueberholz GmbH, Minarc, M. Designs Architects, Ferretti Ruggeri Arquitetura, AA Studio Consulting Pvt Ltd, RAD LAB, SODA (Thailand) Ltd., Meireles Arquitectos, Raulino Silva Architect, NELSON RESENDE ARQUITECTO, HAD-VD arquitectos, Landscape Design Workshop, Evolve Architecture & Design, Artytechs, Scannella Architects, Atelier van Berlo, Gould Evans Architects, Synecdoche Design, Takenaka Corporation, Asoo company, Ego Estate, Susan Strauss Design, LK&PROJEKT, Smith-Miller + Hawkinson Architects LLP, EL EQUIPO CREATIVO, IMO Architecture & Design + Daniel Chen Architects, Sookmyung Women’s University, AP Szczepaniak ,Prasanna Desai Architects and many more Hereby, we welcome you to publish details about the awards, and the works of the winners of the World Architecture Design Awards 2019, etc.

Full Details: World Architecture Design Awards 2019 – Second/Third Awards & Honorable Mention

Toyota Corolla Shinosaka Meishin Ibaraki by Takenaka Corporation
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Commercial 
Architects: Mitamura Satoshi
Studio: Takenaka Corporation
Team: Yonezu Masaomi/ Mitamura Satoshi
Country: Japan

Second Award  | Third Award 

1 Toyota Corolla Shinosaka Meishin Ibaraki by Takenaka Corporation

Thrive Juicery by Synecdoche Design
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Commercial Interior
Architects: Lisa Sauve
Studio: Synecdoche Design
Team: Adam Smith, Max Neiswander, Matt Rosner, Karl Heckman, Jason Ennis
Country: United States
Website: 
www.synecdochedesign.com

Second Award 

2 Thrive Juicery by Synecdoche Design

Extension of Cemetery by Raulino Silva Architect
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Cultural
Architects: Raulino Silva 
Studio: Raulino Silva Architect
Team: Raulino Silva, Daniela Amorim, Hélder Silva
Country: Portugal

Second Award  | Third Award

3 Extension of Cemetery by Raulino Silva Architect

University of Pennsylvania Department of Management & Technology by Studio Joseph
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Educational
Architects: Wendy Joseph
Studio: Studio Joseph
Team: Wendy Evans Joseph, Chris Good, Chris Raeburn, Jade Jiambutr, José Luis Vidalon, Wonwoo Park, Chris Cooper
Country: United States

Website: www.studiojoseph.com

4 University of Pennsylvania Department of Management & Technology by Studio Joseph

Monk Andrews Rehabilitation Center by Artytechs
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Health & Recreation
Architects: Darejan Shatashvili
Studio: Artytechs
Team: Daduna Shatashvili (Lead architect) Natia Cheishvili (junior architect) David Khidureli (junior architect)
Country: Georgia
Website: 
www.artytechs.ge

5 Monk Andrews Rehabilitation Center by Artytechs

Hotel Axel Madrid by EL EQUIPO CREATIVO

World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Hospitality  
Architects: Natali Canas del Pozo
Studio: EL EQUIPO CREATIVO
Team: Oliver Franz Schmidt, Natali Canas del Pozo and Lucas Echeveste Lacy
Country: Spain
Website: 
www.en.elequipocreativo.com

Second Award  | Third Award Honorable Mention

6 Hotel Axel Madrid by EL EQUIPO CREATIVO

Nobletree Coffee at World Trade Center by Evolve Architecture & Design
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award Award | Category: Hospitality Bars & Nightclubs 
Architects: Elizabeth Torres
Studio: Evolve Architecture & Design
Team: Elizabeth Torres, Samantha Ponzio, Anthony Bueno
Country: United States
Website: 
www.eadnyc.com

Second Award | Third Award

7 Nobletree Coffee at World Trade Center by Evolve Architecture & Design

ION City Hotel by Minarc
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award Award | Category: Hospitality Hotels & Resorts
Architects: Erla Dögg Ingjaldsdóttir
Studio: Minarc
Team: Tryggvi Thorsteinsson, Erla Dögg Ingjaldsdóttir
Country: United States
Website: 
www.minarc.com

Second Award

8 ION City Hotel by Minarc

Hilton Yala by SODA (Thailand) Ltd.
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award Award | Category: Hospitality (Concept)
Architects: Stephen O’Dell
Studio: SODA (Thailand) Ltd.
Team: Brian Gillett, Malee Mookda, Denis Lincelles, Paovalee Pojanapreecha, Wana Chansawat, Phatsorn Wuttiwongphakdee, Thaiyamon Chaengruangthong, Thunyanut Supa
Country: Thailand
Website: 
www.soda-thai.com

9 Hilton Yala by SODA (Thailand) Ltd.

Nautilus Residence by Ego Estate
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award Award | Category: House Design
Architects: Vyacheslav Yaskevich
Studio: Ego Estate
Country: Russia

Second Award | Third Award

10 Nautilus Residence by Ego Estate

VVV – Vila Verde Vertical by Ferretti Ruggeri Arquitetura
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Housing (Concept) 
Architects: Ricardo Ferretti
Studio: Ferretti Ruggeri Arquitetura
Team: Ricardo Ferretti, Priscilla Ruggeri Ferretti
Country: Brazil

Second Award | Third Award

11 VVV – Vila Verde Vertical by Ferretti Ruggeri Arquitetura

House in Ovar by Nelson Resende Arquitecto
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Households
Architects: Nelson Resende
Studio: Nelson Resende Arquitecto
Team: Nelson Resende, João Almeirante
Country: Portugal
Website: 
www.nelsonresendearquitecto.com

Second Award

12 House in Ovar by Nelson Resende Arquitecto

Annex Building of Korean Embassy in India by AA Studio Consulting Pvt Ltd
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Institutional
Architects: Chang Hyun Kim
Studio: AA Studio Consulting Pvt Ltd
Team Members: Mr. Chang Hyun Kim, Mr. Seung Hun Ham, Mr. Navendu Rode
Country: India
Website: 
www.aastudioconsulting.com

Second Award | Third Award | Honorable Mention

13 Annex Building of Korean Embassy in India by AA Studio Consulting Pvt Ltd

Play_Of_Light by LK&PROJEKT
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Housing
Architects: Leszek Kalandyk
Studio: LK&PROJEKT
Country: Poland
Website: 
www.lk-projekt.pl

Second Award | Third Award | Honorable Mention

14 Play_Of_Light by LK&PROJEKT

Cheick Hamala Diabate Institute by Gould Evans Architects
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Institutional (Concept)
Architects: Jason Butz
Studio: Gould Evans Architects
Team Members: Robert Riccardi, Jason Butz, Martin Tovrea
Country: United States
Website: 
www.gouldevans.com

15 Cheick Hamala Diabate Institute by Gould Evans Architects

The Untrodden Trail – Al Baqourah by Jude Abu El Ghanam
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Landscape Design (Concept)
Architects: Jude Abu El Ghanam
University: German Jordanian University
Country: Jordan

16 The Untrodden Trail – Al Baqourah by Jude Abu El Ghanam

Botaniko by Landscape Design Workshop
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Landscape Design
Architects: Erez Bar-Nur
Studio: Landscape Design Workshop
Team Members: Erez Bar-Nur, Principal; Michiyo Fujita
Country: United States
Website: 
www.landscapedesignworkshop.com

Second Award | Third Award | Honorable Mention

17 Botaniko by Landscape Design Workshop

Amusement and Cultural Complex by Asoo Company
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Landscape Design (Under Construction)
Architects: Mohammad Amini
Studio: Asoo Company
Country: Iran

18 Amusement and Cultural Complex by Asoo Company

ATAL TOWERS by AP Szczepaniak
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Mixed Use 
Architects: Agnieszka Szczepaniak
Studio: AP Szczepaniak
Team Members: Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Ewa Englart, Anna Błasiak, Julia Kabza, Radosław Zając, Edyta Białes, Michał Zgorzyński, Agnieszka Piskorska, Agnieszka Szczepaniak, Anna Kubicha, Ewa Serzysko, Justyna Omelko, Michał Ploucha, Andrzej Augustyniak, Patryk Królikowski, Małgorzata Długosz, Agnieszka Klusik-Maciołka
Country: Poland
Website: 
www.apsz.com.pl

Second Award |  Third Award

19 ATAL TOWERS by AP Szczepaniak

Lattice Studio by Sookmyung Women’s University
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Mixed Use (Concept)
Architects: Wooji Choi
Studio: Sookmyung Women’s University
Team Members: Surim Kim, Wooji Choi
Country: South Korea

Second Award | Third Award

20 Lattice Studio by Sookmyung Women’s University

Odore by HAD-VD arquitectosWorld Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Office Building
Architects: Carlos Villegas
Studio: HAD-VD arquitectos
Team Members: Carlos Villegas, Hugo Amparán
Country: Mexico
Website: www,had-vd.com

Second Award | Third Award | Honorable Mention | Honorable Mention | Honorable Mention

21 Odore by HAD-VD arquitectos

Space by Ueberholz GmbH

World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Office Space
Architects: Katja Ueberholz
Studio: Ueberholz GmbH
Team Members: Katja Ueberholz, Nico Ueberholz
Country: Germany
Website: 
www.ueberholz.de

22 Space by Ueberholz GmbH

Brooklyn Navy Yard Development Corporation Offices by Smith-Miller + Hawkinson Architects LLP
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Office Corporate
Architects: Laurie Hawkinson
Studio: Smith-Miller + Hawkinson Architects LLP
Team Members: Laurie Hawkinson, Henry Smith-Miller, Galen Pardee, Alex Cornhill, Alex Mann
Country: United States
Website: 
www.smharch.com

23 Brooklyn Navy Yard Development Corporation Offices by Smith-Miller + Hawkinson Architects LLP

Interior VanBerlo by Atelier van Berlo
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Office Interior
Architects: Janne van Berlo
Studio: Atelier van Berlo
Team Members: Janne van Berlo, Veerle Rigter
Country: The Netherlands
Website: www.ateliervanberlo.com

24 Interior VanBerlo by Atelier van Berlo

Quartyard by RAD LAB
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Pop-Ups Temporary
Architects: Philip Auchettl
Studio: RAD LAB
Team Members: PHILIP AUCHETTL, JASON GRAUTEN, DAVID LOEWENSTEIN
Country: United States
Website: 
www.radlabsd.com

Second Award | Third Award

25 Quartyard by RAD LAB

Starlight by Studio Joseph
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Product Design Elements
Architects: Wendy Joseph
Studio: Studio Joseph
Team Members: Wendy Evans Joseph (Architect/Designer), Chris Cooper (Architect/Designer), Matthew Schreiber (Fine Artist), Studio 1Thousand (Fabricator), Eduard Hueber/Arch Photo Inc. (photographer)
Country: United States
Website: 
www.studiojoseph.com

Second Award | Third Award 

26 Starlight by Studio Joseph

Xiafu Activity Center by IMO Architecture & Design + Daniel Chen Architects
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Public Building
Architects: Lain Satrustegui
Studio: IMO Architecture & Design + Daniel Chen Architects
Team Members: IMO (Random Order): Chen Weiching, Urdaneta Zeberio, Atelier Boronski, Lain Satrustegui, Cheng Shengjie , Jon Saenz del Castillo, Javier Milara. Daniel Chen Architects
Country: Taiwan

27 Xiafu Activity Center by IMO Architecture & Design + Daniel Chen Architects

Junaid Residence by M. Designs Architects
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Residential-Private House
Architects: Malika Junaid
Studio: M. Designs Architects
Country: United States
Website: 
www.mdesignsarchitects.com

Second Award | Third Award | Honorable Mention

28 Junaid Residence by M. Designs Architects

CALYPSO by SOMA ARCHITECTS
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Residential
Architects: Jean Baptiste Simon
Studio: SOMA ARCHITECTS
Country: United States
Website: 
www.soma.us

Second Award | Third Award | Honorable Mention | Honorable Mention

29 CALYPSO by SOMA ARCHITECTS

Villa R by Scannella Architects
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Residential Interior (Concept)
Architects: Giuseppe Scannella
Studio: Scannella Architects
Team Members: Susan Strauss, Aliza Soko
Country: Italy
Website: 
www.scannella.it

30 Villa R by Scannella Architects

H Residence by Susan Strauss Design
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Residential Interior
Architects: Susan Strauss
Studio: Susan Strauss Design
Team Members: Susan Strauss, Aliza Soko
Country: United States
Website: 
www.susanstraussdesign.com

Second Award | Third Award

31 H Residence by Susan Strauss Design

Portas São João by Meireles Arquitectos
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Restoration Renovation
Architects: Mário Meireles
Studio: Meireles Arquitectos
Team Members: Mário Meireles, Filipa Lima
Country: Portugal
Website: 
www.mmeireles.com

32 Portas São João by Meireles Arquitectos

Webb Chapel Park Pavilion by Studio Joseph
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Sports & Recreation
Architects: Wendy Joseph
Studio: Studio Joseph
Team Members: Preservation Architecture LLP, Structural Engineers: Jaster – Quintanilla Engineering; Electrical Engineers: Gerard & Associates Consulting Engineers; Concrete Consultant: Reginald D Hough, FAIA Architectural Concrete Consultant; General Contractor: Phoenix I Restoration & Construction, Ltd; Photographer: Eduard Hueber – Arch Photo Inc.
Country: United States
Website: 
www.studiojoseph.com

Second Award | Third Award

33 Webb Chapel Park Pavilion by Studio Joseph

Pune Cycle Plan Safe Rides for Everyone Everywhere by Prasanna Desai Architects
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Transportation
Architects: Prasanna Desai
Studio: Prasanna Desai Architects
Team Members: In collaboration with Innovative Transport Solutions , I Trans , Delhi & Centre for Environmental Education CEE , Pune, Ar. Chetan Sodaye Ar. Jagdish Temkar Ar. Vinaya Thakur, Ar. Shubhra Kansal
Country: India
Website: 
www,prasannadesaiarchitects.com

34 Pune Cycle Plan Safe Rides for Everyone Everywhere by Prasanna Desai Architects

Nepean River Green Bridge by KI Studio
World Architecture & Design Awards 2019 
First Award | Category: Urban Design
Architects: Ingrid Tkatchew
Studio: KI Studio
Team Members: Miguel Wustemann, Si Yu, Bene Herandez
Country: Australia
Website: 
www.kistudio.com.au

Second Award | Third Award | Honorable Mention

35 Nepean River Green Bridge by KI Studio

Another great opportunity. APR’s next award Global Future Design Awards 2019 is open for Registration. Don’t miss the chance, it’s a huge platform for architects.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*